Filtry workowe 3M z tworzyw sztucznych to jeden z bardziej popularnych produktów do usuwania zanieczyszczeń stałych w cieczach przemysłowych, ciekłych produktach spożywczych, olejach, lakierach itp.
W praktyce uznaje się je jako rodzaj filtra zgrubnego lub prefiltra – niska sprawność filtracji, krótka żywotność, duże gabaryty, problematyczna wymiana, to tylko kilka z mankamentów, jakie można wyliczyć tanim workom filtracyjnym. Czy istnieje bardziej jakościowe rozwiązanie dla takich aplikacji?
3M DuoFLO – lepsza filtracja bez zmiany aplikacji?

kierunek przepływu – filtracji
Firma 3M opracowała ciekawe rozwiązanie, jako bezpośrednią alternatywę dla prostych worków filtracyjnych. Mowa o workach podwójnych DuoFLO. Stanowią one cylinder filtracyjny, mocowany na specjalistycznym koszu ze stali kwasoodpornej. Kosz ten skonstruowany jest w taki sposób, aby możliwe było jego zamontowanie w klasycznej obudowie filtracyjnej. Dzięki temu fabryki decydujące się na filtry DuoFLO mogą w prosty sposób polepszyć parametry filtracji, bez wymiany obudów na nowe. Wystarczy wymiana kosza mocującego.
DuoFLO to poliestrowy lub polipropylenowy cylinder filtracyjny. Filtracja odbywa się na dwóch warstwach – wewnętrznej i zewnętrznej. Daje to ponad 60% zwiększoną powierzchnię filtracyjną względem klasycznych wkładów workowych. Większa powierzchnia filtracyjna to lepsze parametry przepływu i około 4-krotnie dłuższa żywotność filtra. Jest to idealna propozycja dla zakładów przemysłowych, gdzie specyfika danej produkcji wymusza częstą wymianę worka filtracyjnego. Wydłużona żywotność filtra DuoFLO skraca częstotliwość przerw eksploatacyjnych. W związku z tym pozwala na generowanie mniejszej ilości odpadów (w tym niebezpiecznych), a także wymaga mniejszej przestrzeni magazynowej.
Podwójna konstrukcja warstwy filtrującej

Makrozdjęcie – konstrukcja filtra DuoFLO
Na makrozdjęciu zaprezentowano przekrój ściany filtrującej worka DuoFLO. Wkład ten charakteryzuje się podwójną warstwą: prefiltra oraz filtra właściwego. Od strony brudnej pory są bardziej otwarte, po czym ich gradacja maleje, aż do strony czystej, gdzie znajduje się właściwy mikronaż. Filtry DuoFLO dostępne są w przedziale od 1 do 200 um. Czemu to służy? Kilkustopniowa filtracja w przekroju pojedynczej ściany filtra zapewnia zatrzymanie się większych cząstek na początku przekroju – nie zatkają one przedwcześnie właściwej porowatości i filtr będzie użyteczny przez dłuższy czas.
DuoFLO – przetestuj i przekonaj się, jak wiele daje korzyści

Kosze filtracyjne – KONPORT : zapytaj o testy!
Aplikacje DuoFLO bardzo często wdraża się w miejscach, gdzie dotąd pracowały klasyczne worki filtracyjne. Szereg zalet filtrów 3M najlepiej jest potwierdzić testami jakościowymi – to zawsze daje wyraźny obraz korzyści, jakie zapewnia wdrożenie nowej, innowacyjnej technologii. Firma KONPORT oferuje swoim klientom darmowe wypożyczenie koszy filtracyjnych DuoFLO do aplikacji w istniejące obudowy filtracyjne. Wówczas możliwe są testy worków podwójnych i odniesienie wyników do dotychczas stosowanych wkładów. Preferowany jest układ równoległy – gdzie na jednej linii pracuje standardowy wkład filtracyjny, a na drugiej aplikacja z filtrami 3M DuoFLO.
Jakie są przykładowe aplikacje wkładów DFG?
Worki filtracyjne 3M serii DuoFlo mogą być aplikowane wszędzie tam, gdzie tradycyjne
filtry workowe. Dzięki swojej wydłużonej żywotności znalazły szerokie zastosowanie w
wielu gałęziach przemysłu, np.
- Przemysł spożywczy i browarniczy : produkcja wina i piwa, soków owocowych,
napojów energetycznych, olejów roślinnych i syropów różnego typu. - Worków filtracyjnych DFG (wykonanych z poliproyplenu) można używać przy
produkcji żywności, ponieważ spełniają wymagania określone przez specyfikacje
dopuszczeń do kontaktu z żywnością obowiązujące na rynku europejskim EC
1935/2004 i amerykańskim FDA CFR 21 (część 170-199). - Przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny: ekstrakty witamin, toniki, roztwory leków,
rozpuszczalniki, chemiczne komponenty do produkcji farmaceutyków - Przemysł elektroniczny: kąpiele trawiące, substancje fotochemiczne, produkcja płyt
CD/DVD - Przemysł lakierniczy: farby m.in. dla przemysłu samochodowego, kleje, żywice,
atramenty drukarskie, elektrodepozycja, dyspersje - Przemysł ogólny: woda chłodząca, woda procesowa oraz woda gruntowa, ścieki,
płyny hydrauliczne, filtracja przed odwróconą osmozą, ciecze zwilżające oraz ciecze
chłodzące obrabiarki - Przemysł chemiczny i petrochemiczny: kwasy, zasady, estry, aminy, alkohole, paliwa i dodatki
do nich, woski, silikony, odzysk katalizatora, glikole, odzysk olejów, płyny wtryskiwane
mgr inż. Krzysztof Brzozowski
Inżynier sprzedaży | Separation & Purification Divison | Food Safety Divison
+ 48 663 070 004 | k.brzozowski@konport.pl