Filtry 3M High Flow – kompaktowe i wydajne rozwiązanie dla zakładów przemysłowych!

Filtry 3M High Flow – kompaktowe i wydajne rozwiązanie dla zakładów przemysłowych!

System filtracyjny 3M High Flow to aktualnie jeden z najchętniej wybieranych wariantów przy rozbudowie wielu linii produkcyjnych, które charakteryzują się dużym przepływem filtrowanego medium.

Dlatego filtry High Flow to, według inżynierów aplikacji, najbardziej optymalne rozwiązanie:

 • dla browarów,
 • producentów wody pitnej,
 • w przemyśle farmaceutycznym,
 • a także w wielu elektrowniach.

Oznacza to, że są najlepsze wszędzie tam, gdzie panuje duży przepływ i wymagana jest wysoka sprawność filtrowania. Przekonajmy się dlaczego…


3M: Filtry High Flow – co to takiego?

Jak sama nazwa wskazuje, filtr High Flow opracowano z myślą o wysokim natężeniu przepływu filtrowanego medium. Filtr posiada średnicę 6,5” i występuje w dwóch wariantach: o długości 40” lub 60”. Filtry 3M tego typu skonstruowano w oparciu o bardzo gęsty plis. Rozwinięcie pojedynczego wkładu filtracyjnego 3M High Flow zajmuje długość połowy boiska do futbolu amerykańskiego. Jest to zatem filtr powierzchniowy, który usuwa cząstki ze sprawnością 99,8% (filtr absolutny). 3M High Flow wykonano z polipropylenu, posiadają także certyfikat FDA, dzięki czemu z powodzeniem mogą być stosowane w przemyśle spożywczym.


Wkłady filtracyjne 3M High Flow – dlaczego warto?

Filtry 3M High Flow charakteryzują się doskonałymi parametrami przepływu cieczy. Pojedynczy wkład o długości 40” może przyjąć maksymalnie około 80 m3/h (dane dla wody). Wkład o długości 60” przyjmie nawet do 113 m3/h. Sprawia to, że filtry 3M High Flow stają się idealnym rozwiązaniem dla wielu fabryk, gdzie występuje potrzeba filtrowania dużych przepływów cieczy. System ten z powodzeniem zastępuje klasyczne wkłady filtracyjne świecowe, zapewniając wysoką jakość filtracji, a także wysoki komfort przy eksploatacji.


Wkłady filtracyjne 3M High Flow – porównanie

Warto dodać, że maksymalny spadek ciśnienia na wkładzie, to aż 3,4 bar (różnica ciśnień przed i za obudową filtracyjną przy temperaturze medium 20 C). Zalecany przez firmę 3M spadek ciśnienia na filtrze, przy którym powinno się go wymienić to 2,4 bar. W porównaniu do obecnych na rynku wkładów filtracyjnych o podobnym zastosowaniu 3M High Flow cechuje doskonała wytrzymałość i żywotność. Ponadto wkład ten stawia relatywnie niewielkie opory. Przedstawione dane liczbowe dotyczą wody i cieczy o podobnej charakterystyce, dla innych cieczy parametry wyliczane są i podawane klientowi indywidualnie.


Zalety High Flow od 3M

Zalety filtrów 3M High Flow najlepiej obrazuje powyższy przykład. Dla konkretnego przepływu system ten skutecznie zastąpi niemal dwukrotnie większą obudowę, w której należy zamontować aż 18 wkładów tej samej długości. Oznacza to:

 • oszczędność miejsca: wkłady filtracyjne 3M High Flow pozwalają na filtrowanie dużych przepływów w relatywnie niewielkiej obudowie filtracyjnej. Co więcej, obudowy dla wkładów filtrujących o długości 40” mogą być montowane w pozycji pionowej, co daje dodatkową oszczędność przestrzeni,
 • krótszą wymianę obsady filtrów: system filtrów 3M High Flow zapewnia wyjątkowo przyjazną dla operatora wymianę zgodnie z zasadami BHP. Wystarczy wsunąć wkład do obudowy filtracyjnej oraz przekręcić za pomocą wygodnego uchwytu, a filtr sam doszczelni się w obudowie. Wymiana kilkunastu do kilkudziesięciu świec filtracyjnych w standardowej obudowie trwa o wiele dłużej, Dzięki temu skraca się czas narażania operatora na kontakt z substancjami filtrowanymi. Wystarczy wsunąć wkład do obudowy filtracyjnej oraz przekręcić za pomocą wygodnego uchwytu, a filtr sam doszczelni się w obudowie. Wymiana kilkunastu do kilkudziesięciu świec filtracyjnych w standardowej obudowie trwa o wiele dłużej,
 • mniejszą przestrzeń magazynową: przechowywanie filtrów 3M High Flow jest mniej problematyczne,
 • niższe koszty roczne dla przedsiębiorstwa: olbrzymia powierzchnia na zanieczyszczenia, wynikająca z konstrukcji gęstego plisu, zapewnia długą żywotność wkładu filtracyjnego. Dodatkowo jednostkowa cena filtra 3M High Flow jest o wiele niższa, niż zakup kilkunastu do kilkudziesięciu świec filtracyjnych o porównywalnej jakości filtracji,
 • usuwanie zanieczyszczeń w sposób absolutny: filtry 3M tego typu to filtry absolutne, usuwają cząstki ze sprawnością bliską stu procent. Pozwala to lepiej kontrolować proces filtracji oraz w lepszym stopniu zabezpieczyć produkt końcowy przed migracją niepożądanych cząstek (filtry 3M High Flow występują w wariancie od 1 do 75 um).

Filtry 3M High Flow – przykłady zastosowań

System ten specjaliści z 3M opracowali z myślą o szerokim zastosowaniu w przemyśle. Od 2012 r. w Polsce High Flow zanotował wyraźny wzrost zastosowania w wielu fabrykach, szczególnie zaś w:

 • przemyśle chemicznym (wodne roztwory soli, chłodziwa),
 • aplikacjach petrochemicznych (odzysk oleju, odsiarczanie gazu roztworem aminu, wypieranie resztek oleju przy pomocy wody),
 • elektrowniach (filtrowanie wody przed turbinami),
 • branży spożywczej (tzw. trap filtr w browarach, ostatni stopień filtracji w fabrykach wód mineralnych itp.),
 • przemyśle farmaceutycznym, petrochemiczny i opakowaniowym, filtry 3M High Flow wykorzystuje się do filtrowania wody procesowej na wejściu (zwykle w gradacji 25 um lub 75 um),
 • przemyśle (lochrona dysz, filtracja wstępna przed odwróconą osmozą, produkty finalne, odzyskiwanie wody, filtracja
  kondensatu, filtracja wód wodociągowych).

Filtry 3M High Flow – korzyści

Najwięcej korzyści dla przedsiębiorstwa daje aktualnie włączenie filtrów 3M High Flow do nowych projektów w przemyśle oraz przy planowaniu rozbudowy lub przebudowy istniejących systemów filtracyjnych. Oznacza to:

 • niewielki nakład inwestycyjny (obudowy filtracyjne 3M wykonane są ze stali 316L, dla rynku spożywczego występują także w wariancie sanitarnym – wykończenia wewnętrznej powierzchni, gwarantującej chropowatość Ra < 0,8) oraz
 • niski koszt wymiany filtrów to argumenty, które zwykle wygrywają z aplikacjami przeznaczonymi dla wkładów filtracyjnych świecowych.

Analiza porównawcza kosztów filtracji dla Twojego przedsiębiorstwa!

Firma 3M Poland wraz z firmą KONPORT mają na koncie kilka znaczących realizacji w fabrykach na terenie naszego kraju, gdzie z powodzeniem zastosowano filtry 3M High Flow.

Na życzenie klienta, w sposób nieodpłatny, inżynier sprzedaży przygotuje dla Państwa opracowanie liczbowe i graficzne. Plan ten będzie zawierał koszty inwestycyjne oraz koszty roczne filtracji w warunkach Państwa firmy (z wykorzystaniem filtrów świecowych oraz filtrów typu High Flow).

To sprawdzony sposób na optymalizację kosztów produkcji oraz poprawę jakości filtracji, przy jednoczesnym podniesieniu wygody i bezpieczeństwa obsługi filtrów.


Zobacz także: 

Systemy filtracyjne HighFlow – ulotka.pdf

Demonstracja filtrów 3M High Flow na YouTube

Prezentacja obudów filtracyjnych 3M High Flow w wykonaniu sanitarnym na YouTube


mgr inż. Krzysztof Brzozowski
Inżynier sprzedaży | Separation & Purification Divison | Food Safety Divison

+ 48 663 070 004 | k.brzozowski@konport.pl

O nas

KONPORT jest oficjalnym dystrybutorem filtrów przemysłowych 3M od 1992 roku. Nasza firma powstała w 1980 roku.

filtry przemysłowe mapa

Dane adresowe

PPHU KONPORT Konrad Zydorczak
© 2018 Konport - All Rights Reserved