FILTRY ŚWIECOWE 3M – czym różnią się filtry nominalne od absolutnych?

FILTRY ŚWIECOWE 3M – czym różnią się filtry nominalne od absolutnych?

Dzisiejsza technologia przemysłowa wymaga od producentów używania materiałów, które są wydajne, tanie, dostępne oraz bezpieczne dla środowiska. Zasada ta szczególnie dotyczy filtrów przemysłowych, jak filtry świecowe 3M.

Asortyment ten często decyduje o jakości produktu i płynności pracy fabryki. Firma 3M Purification posiada w swojej ofercie filtry świecowe absolutne oraz nominalne. Jaka jest różnica pomiędzy tymi filtrami?


Zastosowanie filtrów świecowych 3M – filtracja absolutna i nominalna

Decyzję o wykorzystaniu filtrów przemysłowych o konkretnej charakterystyce podejmuje się w oparciu o to, jaką sprawność filtracji chcemy uzyskać na danym etapie produkcji. Podstawowa różnica filtrów absolutnych i filtrów nominalnych leży w ich dokładności. Świece filtracyjne 3M Micro Klean RT posiadają sprawność rzędu 70-85% i są zaliczane do wkładów filtracyjnych nominalnych. O poziom wyżej klasyfikowane są filtry 3M Betapure AU, Betapure NT-T oraz Betafine XL. W przypadku świec filtracyjnych absolutnych sprawność filtracji osiąga próg 99%. Oznacza to, że przez filtr przejdzie jedynie jedna cząstka na tysiąc, reszta zatrzyma się wgłębi filtra lub/i na jego powierzchni.

Filtry świecowe wykorzystuje się z dużym powodzeniem w branży spożywczej, chemicznej, automotive itp. Wybór odpowiedniego wkładu filtracyjnego oparty jest o wymagania jakościowe produktu końcowego. Znaczenie ma oczywiście cena filtrów 3M – wkłady absolutne, ze względu na swoją konstrukcję należą do rozwiązań nieco droższych, od ich nominalnych odpowiedników. Dlatego w doborze filtrów świecowych spore znaczenie ma odpowiednia optymalizacja oraz testy żywotności.


Dobór filtrów do wody – przykład optymalizacji systemu filtracyjnego z produktami 3M

Obudowa do filtra 3M

Filtry absolutne, ze względu na skuteczność usuwania cząstek są skutecznym rozwiązaniem w takim układzie, gdzie wymaga się dokładnej filtracji. Na tym etapie należy zdecydować jaki typ filtra sprawdzi się lepiej dla danego medium. Do wyboru mamy filtry wgłębne warstwowe Betapure lub filtry plisowane powierzchniowe Betafine XL. Zwykle o takim wyborze świec filtracyjnych 3M decydują niuanse. Najwięcej odpowiedzi można uzyskać poprzez testy w warunkach danego zakładu produkcyjnego. Czasem filtracja absolutna, której użycie zakłada się na początku jest zbyt dokładna i równie zadowalające wyniki można osiągnąć z wykorzystaniem świec Micro Klean RT.

Następnym krokiem może być dobór odpowiedniej gradacji filtra świecowego. Produkty 3M osiągają minimalną gradację na poziomie nawet 0.45 mikron, co w pewnych warunkach upodabnia je do membran filtracyjnych. Filtry absolutne o gradacji mniejszej niż 1 mikron stosuje się powszechnie jako ostatni stopień filtracji u producentów wód w USA (ma to stanowić dodatkową blokadę dla zanieczyszczeń mikrobiologicznych). Maksymalnie otwarte filtry świecowe absolutne sięgają poziomem 160 mikron, jednak zwykle w przypadku filtrów do wody oscyluje się w gradacjach 1 – 50 mikron.

Testy żywotności oraz jakości filtrów świecowych absolutnych dadzą pierwszą odpowiedź na pytanie, czy ich dobór jest prawidłowy. Jak wydłużyć żywotność filtra? Jeśli zajdzie taka potrzeba, warto pomyśleć o bardziej otwartym filtrze świecowym i zaobserwować, jak wpłynie to na jakość filtratu. Drugim sposobem jest zastosowanie prefiltra. Może mieć on postać tańszego filtra świecowego nominalnego, który znacznie wydłuży żywotność filtra końcowego (w naszym przypadku świecy absolutnej). Innym sposobem na optymalizację kosztów jest skorzystanie z filtrów nominalnych w miejsce absolutnych. Filtry świecowe 3M można kalkulować wedle zasady, że 1 mikron nominalny to ok. 10 mikron absolutny i korzystać z analogii.


mgr inż. Krzysztof Brzozowski
Inżynier sprzedaży | Separation & Purification Divison | Food Safety Divison

+ 48 663 070 004 | k.brzozowski@konport.pl

O nas

KONPORT jest oficjalnym dystrybutorem filtrów przemysłowych 3M od 1992 roku. Nasza firma powstała w 1980 roku.

filtry przemysłowe mapa

Dane adresowe

PPHU KONPORT Konrad Zydorczak
© 2018 Konport - All Rights Reserved