Czysta i smaczna woda pitna stanowi jedynie 4% wykorzystywanej wody w naszych gospodarstwach domowych. Stawiamy na wody butelkowane, głównie ze względu na smak i zapach oraz poczucie bezpieczeństwa. Jednocześnie ponosimy spore koszty na coś, co przecież każdy ma w swoim kranie.
Dodatkowo produkujemy setki butelek plastiku każdego roku. Dlatego stworzyliśmy dla was mały poradnik: jak filtrować wodę w domu jednorodzinnym. Powiedzmy NIE plastikowi!
Na czym polega filtrowanie wody w domu jednorodzinnym?
Woda, którą wykorzystujemy każdego dnia w różnych celach, może pochodzić z sieci wodociągowej lub z własnego ujęcia. W obu przypadkach woda ta powinna spełniać normy jakościowe i być bezpieczna pod względem chemicznym i mikrobiologicznym. Woda jest jednak nośnikiem związków chemicznych i drobinek mechanicznych. Nie wszystkie z nich jesteśmy w stanie dojrzeć. Ludzkie oko rejestruje cząstki, których wielkość przekracza 40 mikronów (to mniej więcej grubość ludzkiego włosa). Pozostałe cząstki, np. cysty pasożytów albo metale ciężkie, nie są dla nas widoczne, o ile nie tworzą zmętnienia. A zatem przejrzysta woda to nie zawsze woda czysta lub bezpieczna…
Filtr do wody w domu jednorodzinnym może znaleźć się w dwóch miejscach: na wejściu, czyli przy głównym wodomierzu, lub pod zlewem w kuchni. Najlepiej oczywiście, gdy w domu jednorodzinnym są oba filtry do wody. Ten wstępny, o gradacji od 1 do 25 mikronów, to filtr mechaniczny. Ma on za zadanie zatrzymać cząstki na powierzchni i w przekroju filtra. Dobrej klasy filtr do wody, jak np. filtry świecowe 3M Aqua Pure, potrafią filtrować wodę ze sprawnością ok. 90%, stawiając relatywnie małe opory i nie zmniejszając przy tym ciśnienia (choć im dokładniejszy filtr, tym większe opory na czystej wodzie).
Tak wstępnie przefiltrowana woda trafia następnie do wielu miejsc w naszych domach, np. do kranu w kuchni, pod prysznic, do pralki i zmywarki itd. Jak widać, woda pitna to jedynie niewielki procent wykorzystywanej wody w domu. Warto przypomnieć, że według normy zużycie na jednego członka gospodarstwa domowego V klasie to 120 L wody na dobę. Filtr wstępny oczyścił wodę z cząstek o wielkości ok. 25 mikron. A co z metalami ciężkimi, związkami aromatycznymi oraz tymi, które decydują o smaku i zapachu?
Filtr do wody pod zlewozmywak 3M AP2
Tutaj do gry wkracza filtr zadaniowy, zdecydowanie bardziej dokładny i efektywny. Filtr do wody 3M AP2 pozwala na dwustopniową filtrację. W pierwszym etapie zimna woda z rury pod zlewem trafia poprzez by-pass na do głowicy filtra, a stamtąd na filtr mechaniczny o gradacji 0,5 mikrona. Tak dokładny filtr odfiltruje nam zdecydowaną większość zanieczyszczeń mikrobiologicznych, w tym bakterii i cyst. Następnie woda przepływa do złoża z węglem aktywnym, gdzie usuwane są metale ciężkie, chlor, benzen i inne niebezpieczne lub niepożądane związki organiczne. Po przepłynięciu przez filtr 3M AP2, woda trafia na wylewkę. Jest to niewielki kranik w kuchni, skąd można pobierać ją bezpośrednio do picia: jest smaczna i zdrowa.
Zestaw filtr do wody 3M AP2 + filtr wstępny 3M Aqua Pure
Zalecany filtr wody do domy jednorodzinnego powinien więc składać się z dwóch kompletów: wstępnego przy głównym wodomierzu oraz stacji uzdatniania wody pod zlewem. W ten sposób możemy zagwarantować domownikom wysokiej jakości, bezpieczną wodę w całym domu, oraz smaczną wodę pitną w kuchni.
Filtr 3M AP2 to rozwiązanie bardzo wydajne i łatwe w montażu oraz użytkowaniu. Dostępny w naszym sklepie zestaw z filtrem do domu posiada instrukcję samodzielnego montażu i jest gotowy do użycia zaraz po instalacji. Jego wydajność to aż 4 000 L wody, a wymiany należy dokonać zaledwie raz na 6 miesięcy. To niedrogie i ekologiczne rozwiązanie, z którego chętnie korzystają gospodarstwa domowe na całym świecie.
Własna stacja uzdatniania wody w domu jednorodzinnym pozwala ograniczyć emisję plastikowych butelek PET. Ponadto zabezpiecza ona sprzęt AGD przed zarastaniem kamieniem. Zdecydowanie polecamy!
mgr inż. Krzysztof Brzozowski
Inżynier sprzedaży | Separation & Purification Divison | Food Safety Divison
+ 48 663 070 004 | k.brzozowski@konport.pl