W przemyśle stykamy się z produkcją, w której filtrowane ciecze są agresywne, niebezpieczne lub też zanieczyszczają obudowy filtracyjne, utrudniając ich eksploatację. Warto wówczas sięgnąć po filtry od zadań specjalnych.
Mycie obudowy filtracyjnej lub kontakt z filtrowanym medium nie zawsze są dozwolone. W takich sytuacjach najbezpieczniej wykorzystać filtry 3M CTG Klean – czyli innowacyjny system filtracji, który szturmem zdobył uznanie na światowych rynkach.
Filtry świecowe 3M CTG Klean – jak działa ten system?
W założeniu filtry 3M CTG miały gwarantować czystą pracę z filtrowanym medium oraz umożliwiać wielokrotne wykorzystanie świecy filtracyjnej w małych szarżach produkcyjnych. Powstała więc koncepcja filtra świecowego, który zamknięty jest w szczelnym worku z wielowarstwowego, odpornego poliestru. Wlot i wylot zorientowane są równolegle. W ten sposób filtrowana ciecz nigdy nie ma bezpośredniego kontaktu z obudową.
Obudowy 3M CTG Klean nie posiadaj przez to uszczelek i nigdy nie muszą być myte. To doskonałe rozwiązanie dla rynku farb i lakierów. Tam jedna obudowa filtracyjna musi czasem przefiltrować dziesiątki, a nawet setki różnych kolorów, a po każdym wymagane jest mycie.
Jak już wspomniano, filtry świecowe 3M CTG Klean wykorzystuje się wielokrotnie, jeśli pozwala na to różnica ciśnień (z reguły wynosi ona 2,4 bar). W części wyeksploatowany filtr świecowy 3M można zakręcić plastikowym korkiem u wlotu i wylotu, a następnie podpisać i odstawić na półkę na czas od 14 do 30 dni. Kiedy ponownie zdecydujemy się na szarżę produkcyjną z wykorzystaniem danego koloru, filtry 3M CTG ściągamy z magazynu i użytkujemy dalej. To zasada, która pozwala działać w myśl zrównoważonego rozwoju, ekologii. Gwarantuje także oszczędności, gdyż każdy filtr wykorzystujemy do maksimum.
Filtry świecowe 3M CTG Klean – obudowy i wkłady filtracyjne
Obudowy filtracyjne 3M CTG produkowane są katalogowo z myślą o wkładach. Zawierają one kolejno 1, 3 lub 7 świec filtracyjnych, każdy zestaw może mieć wewnątrz świece 3M o długości od 10” do 40”. Wielkość obudowy filtracyjnej dobierana jest w zależności od kilku czynników, między innymi natężenia przepływu, lepkości itp. Obudowy filtracyjne pozostają w idealnym stanie przez dziesięciolecia, nie zawierają żadnych wymiennych elementów, jak uszczelki czy clampy.
Dla rynku farb i lakierów, lakierni w przemyśle automotive lub w przemyśle chemicznym, filtry 3M CTG są bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem. Głównie dlatego, że jedna obudowa filtracyjna, bez potrzeby mycia, może obsłużyć wiele linii produkcyjnych. Wystarczy zamontować ją na wózku, a instalacje wyposażyć w szybkozłącza.
Wkłady filtracyjne 3M CTG buduje się według jednego schematu. Zewnętrzna część wkładu to przezroczysty, wielowarstwowy worek poliestrowy, szczelny i wytrzymały mechanicznie oraz chemicznie. To on oddziela świece filtracyjne od wewnętrznej ścianki obudowy. Wewnątrz worka znajduje się natomiast dowolny filtr 3M, np. wkład filtracyjne Micro Klean RT lub Betapure AU. Analogicznie do konstrukcji obudowy, każdy wkład 3M CTG może pomieścić 1, 3 lub 7 wkładów świecowych o wielkości od 10” do 40”.
Filtry 3M CTG umożliwiają wykorzystanie wkładów świecowych o gradacjach od 1 do 190 mikronów. Są zatem doskonałe na wieloetapową filtrację w zakładach produkcyjnych. Świetnie sprawdzają się do kontrolowanej filtracji podkładów, farb i lakierów. Tam właśnie filtr 3M CTG zatrzyma niechciane zanieczyszczenia, a przepuści cząstki wartościowe, decydujące o kolorze, np. metallic.
mgr inż. Krzysztof Brzozowski
Inżynier sprzedaży | Separation & Purification Divison | Food Safety Divison
+ 48 663 070 004 | k.brzozowski@konport.pl